165
165

תצפיות בגנים והדרכות צוות

מכירים את הילד האנרגטי של הגן? יש לפחות אחד כזה בכל גן. ילד עם המון כריזמה והמון מרץ שמתועל, בדרך כלל למה שנראה מבחוץ, כמו אלימות. בדרך כלל יכנו אותו, "הילד האלים של הגן". "הילד הבעייתי", זה שצוות הגן כל היום קורא בשמו כדי להעיר לו. בעוד שהילד הזה דורש התייחסות- למידה כיצד לתעל את האנרגיה שלו למקומות טובים יותר, יש עוד ילד שדורש התייחסות, לא פחות ממנו. הילד השקט. מכירים את הילד הזה? זה שכל כך שקט שלפעמים לא בטוחים אם הוא הגיע לגן או לא. זה שנמנע ומפחד לשחק במרכז הגן, אז הוא תמיד משחק בצד. זה שאין לו דרישות, "ילד נוח". ובג'ונגל, כמו בג'ונגל - החזק מנצח. מה שאומר שאם הילד שלכם הוא ה"ילד הנוח", הוא יקבל פחות תשומת לב בגן. לא בגלל שהגננת לא אוהבת אותו, אלא פשוט בגלל שאין לו דרישות והוא מאוד שקט.
ה"ילד האלים" וה"ילד הנוח" , שניהם צריכים התייחסות מיוחדת. האחד ללמוד לשחק מבלי להפריע ולהרביץ. ללמוד כיצד להינות ממשחק בגן מבלי כוחניות. והשני צריך ללמוד להגיע למרכז הגן, להשמיע את קולו, ללמוד להביע את הרצון שלו, ךיצור קשרים חברתיים ולפתח ביטחון בעצמו.
עם שניהם אני יודעת לעבוד ולהפוך את השהייה שלהם בגן לנעימה יותר עבור כולם.

תצפית בגן תעזור לי ללמוד על התנהלותו של הילד בסביבת הגן. לאחר שאלמד על דרכי ההתנהלות של ילדכם, אוכל להדריך את צוות הגן כיצד לעזור לילד לפי צרכיו האישיים ובכך להפוך את השהות בגן לנעימה ומועילה עבור כולם.

כתבו לי ואחזור אליכם

התרגילים והתובנות המובאים באתר זה מתייחסים לתינוקות עם התפתחות תקינה, והם מובאים באופן כללי לגמרי. מטרתי היא דרך אתר זה להנגיש לכם, ההורים, את הידע שלי בהתפתחות תינוקות ופעוטות ולהעניק לכם כלים לסייע לילדכם להתפתח ביעילות ובנעימות.
אין הכוונה, במאמרים והכתבות המופיעים באתר, להציע פיתרונות לתינוק ספציפי זה או אחר.
 
בכל חשד לבעיה יש לפנות לבירור- האם אכן היא קיימת, מה טיבה ומה מקורה, וכמובן לטפל בצורה העונה באופן הטוב ביותר לממצאים שיתקבלו.
 
 
כדאי לדעת
טיפול בבעיות התפתחותיות יכול להיעשות בכל שלב ובכל גיל, ומבחינה זו זוהי בשורה מעודדת עבור מי שאצל ילדו התגלו קשיים או עיכובים בשלב מאוחר. עם זאת, חשוב לזכור שבעוד שבינקות הטיפול בקשיים ועיכובים הוא פשוט ומהיר, בגילאים מאוחרים יותר הוא ממושך ומסובך, כי אז יש להתמודד גם עם תוצאותיהם. לכן- זמן אמת הוא הזמן הנכון! והפתגם "אל תדחה למחר את מה שאפשר לעשות היום" נכון מאי פעם.