165
165

שלבי התפתחות - זחילה

 הזחילה, שהיא צורת ההתניידות הבסיסית, מאפשרת לתינוק להרחיב את אופקיו ולקשור, לראשונה, קשרים עם סביבתו הקרובה. הזחילה מאפשרת לתינוק, בפעם הראשונה, להחליט מתי הוא מתרחק ומתי הוא מתקרב לאמא או אבא. הוא יכול להחליט איפה הוא רוצה להיות. בעצם, הוא מתחיל לבנות את העצמאות שלו.

זחילת הגחון, השלב הראשון של זחילה, מתפתחת סביב גיל שישה חודשים- שמונה חודשים. עד אז נצפה כי התינוק ידע להתהפך מהגב אל הבטן ומהבטן אל הגב בצורה טובה. תינוק שמתקשה בהתהפכות עלול להתקשות לעבור לשלב הזחילה. אצל חלק מהתינוקות נראה, סביב גיל זה, ניסיון לדחוף עצמם קדימה, ואולי אפילו ניסיון לעמוד על הברכיים.

לאילו סימנים חשוב לשים לב?
 • האם ההתהפכות מהגב אל הבטן ומהבטן אל הגב מתבצעת בחופשיות, לשני הצדדים. ההתהפכות משפיעה, בין היתר, על כפיפה צידית הנחוצה לשלב הזחילה.
   
 • האם התינוק נשען היטב על המרפקים, כשהוא שוכב על הבטן. הוא מסוגל לבצע העברות משקל, כלומר להישען כל פעם על מרפק אחר.
   
 • האם התינוק דוחף עם רגליו את הרצפה.

מה כדאי לעשות?
 1. כשהתינוק בשכיבה על הגב- לכופף את ברכיו כך שכפות הרגליים מונחות על הרצפה, לא רחוק מהישבן. יש לאחוז בכפות הרגליים. התגובה הצפויה- דחיפה והתקדמות כלפי מעלה, או הרמה של האגן מהרצפה. לעיתים התגובה לא מהירה ולכן יש לחכות זמן מה במצב של כפיפה.
   
 2. תרגול העברת המשקל מצד לצד: להשכיב את התינוק על הבטן כשהוא נשען על מרפקיו. להטות אותו לכיוון מרפק ימין, כך שישען על מרפק ימין, ואח"כ לעשות זאת עם מרפק שמאל.
   
 3. עדיין בשכיבה על הבטן: לכופף ברך אחת לכיוון הראש כשהרגל השניה מונחת על הרצפה. לתמוך בכף הרגל כך שהתינוק ירצה לדחוף את היד עם כף רגלו.


כתבו לי ואחזור אליכם

התרגילים והתובנות המובאים באתר זה מתייחסים לתינוקות עם התפתחות תקינה, והם מובאים באופן כללי לגמרי. מטרתי היא דרך אתר זה להנגיש לכם, ההורים, את הידע שלי בהתפתחות תינוקות ופעוטות ולהעניק לכם כלים לסייע לילדכם להתפתח ביעילות ובנעימות.
אין הכוונה, במאמרים והכתבות המופיעים באתר, להציע פיתרונות לתינוק ספציפי זה או אחר.
 
בכל חשד לבעיה יש לפנות לבירור- האם אכן היא קיימת, מה טיבה ומה מקורה, וכמובן לטפל בצורה העונה באופן הטוב ביותר לממצאים שיתקבלו.
 
 
כדאי לדעת
טיפול בבעיות התפתחותיות יכול להיעשות בכל שלב ובכל גיל, ומבחינה זו זוהי בשורה מעודדת עבור מי שאצל ילדו התגלו קשיים או עיכובים בשלב מאוחר. עם זאת, חשוב לזכור שבעוד שבינקות הטיפול בקשיים ועיכובים הוא פשוט ומהיר, בגילאים מאוחרים יותר הוא ממושך ומסובך, כי אז יש להתמודד גם עם תוצאותיהם. לכן- זמן אמת הוא הזמן הנכון! והפתגם "אל תדחה למחר את מה שאפשר לעשות היום" נכון מאי פעם.