165
165

שלבי התפתחות - התהפכות

התהפכות נרכשת בגילאים  שבין 4-6 חודשים, לפעמים אף לפני כן.
תחילה תופיע ההתהפכות מהבטן לגב, שהיא קלה יותר לתינוק, ולאחר מכן תופיע ההתהפכות מהגב לבטן.
כדי שיוכל להתהפך בצורה יעילה ותקינה, על התינוק לפתח שליטה מלאה בהחזקת הראש ובשרירי הצוואר המסייעים בהחזקת הראש 
 
איך נדע שהתינוק מתקשה בהתהפכות?
אם בגיל 6 חודשים התינוק עדיין לא מצליח להתהפך מהבטן לגב ומהגב לבטן (חייב לדעת את שתיהן).
אם לא נראה שהתינוק מנסה להתהפך.
 
לאילו סימנים חשוב לשים לב?
• הרמת ראש-  תינוק אשר אינו שולט בתנועות הראש, יתקשה להתהפך. 
 
• קשר עין-יד- על התינוק להיות מסוגל להושיט ידיים לחפצים ולעקוב אחריהם עם עיניו.
 קשר עין-יד משמש כמנוף להתהפכות.
 
• קשר עין-אוזן- על התינוק להפנות את עיניו ואת ראשו לעבר מקור צליל. האם עושה זאת?
בעקבות הפניית העיניים והראש, יפנו גם היד והכתף. זוהי התחלה של התהפכות.
 
• האם התינוק יודע לעגל את הגב, את עמוד השדרה ואת בית החזה?
יכולת זו הכרחית להתהפכות ובלעדיה היא אינה אפשרית.
 
מה כדאי לעשות ?
מטרתנו היא ללמד את התינוק להתהפך בצורה תקינה ויעילה. במידה וטרם למד זאת, נלמד אותו. אם הוא כבר מתהפך בעצמו, נשפר את ביצועיו. נתחיל, תמיד, לעבוד על הצד שמוכר לתינוק. חשוב להראות לו, תחילה, מה הוא כן יודע לעשות ומתוך כך ללמד אותו גם את מה שאינו יודע ומכיר.
 
1. כדי ללמד  את עמוד  השדרה ואת בית החזה להתעגל חשוב לעשות את תרגיל הנדנדה:
 בשכיבה על הגב את כף רגלו הימנית נשים בכף ידו הימנית, ואת כף רגל שמאל שלו נשים בתוך כף ידו השמאלית. נדנד את התינוק מצד לצד מספר פעמים.
 
2. עדיין על הגב- נרים את האגן של התינוק בשתי ידינו ונענע מצד לצד, (ממש להעביר את האגן מיד ליד). לאחר מספר פעמים נשאיר  את האגן מופנה לצד אחד ונשהה מעט בתנוחה זו. יש לעשות זאת לשני הצדדים.
לאחר מספר פעמים ישלים התינוק את פעולת ההתהפכות בעצמו.
 
3. במידה והתינוק מתהפך מהגב לבטן ואחת מידיו נשארת "תקועה" מתחת לבטן- ראשית, אל דאגה זה לא מפריע לו. שנית, רצוי לא לשחרר לו את היד, אלא לעזור לו ללמוד לשחרר אותה בעצמו: ננענע קלות את האגן של התינוק מצד לצד, או נרים מעט את ברכו באותו צד שבו תקועה היד. שני תרגילים אלה יגרמו לשחרור היד התקועה ובנוסף ישפרו את תנועת האגן.
 
4. בשכיבה על הבטן- הישענות על מרפקים (לתינוקות בני 3 חודשים ומעלה). להקפיד שהמרפקים ימצאו מתחת לכתף.לישר, לאט, מרפק אחד ולבדוק האם הראש "נופל" הצידה, לכיוון הכתף של היד הישרה. לחזור על כך מספר פעמים עד שנראה שהראש לא נזרק הצידה, אלא קיימת שליטה בתנועתו. יש לבצע זאת בשני הצדדים.
חשוב שהתינוק ידע להתהפך גם לצד ימין וגם לצד שמאל, הן מהבטן אל הגב והן מהגב אל הבטן. כמות ההתהפכויות לא חייבת להיות שווה לשני הצדדים, אך חשוב לוודא שהתינוק מסוגל להתהפך לשני הצדדים, הן מהבטן לגב והן מהגב לבטן.
 
 

כתבו לי ואחזור אליכם

התרגילים והתובנות המובאים באתר זה מתייחסים לתינוקות עם התפתחות תקינה, והם מובאים באופן כללי לגמרי. מטרתי היא דרך אתר זה להנגיש לכם, ההורים, את הידע שלי בהתפתחות תינוקות ופעוטות ולהעניק לכם כלים לסייע לילדכם להתפתח ביעילות ובנעימות.
אין הכוונה, במאמרים והכתבות המופיעים באתר, להציע פיתרונות לתינוק ספציפי זה או אחר.
 
בכל חשד לבעיה יש לפנות לבירור- האם אכן היא קיימת, מה טיבה ומה מקורה, וכמובן לטפל בצורה העונה באופן הטוב ביותר לממצאים שיתקבלו.
 
 
כדאי לדעת
טיפול בבעיות התפתחותיות יכול להיעשות בכל שלב ובכל גיל, ומבחינה זו זוהי בשורה מעודדת עבור מי שאצל ילדו התגלו קשיים או עיכובים בשלב מאוחר. עם זאת, חשוב לזכור שבעוד שבינקות הטיפול בקשיים ועיכובים הוא פשוט ומהיר, בגילאים מאוחרים יותר הוא ממושך ומסובך, כי אז יש להתמודד גם עם תוצאותיהם. לכן- זמן אמת הוא הזמן הנכון! והפתגם "אל תדחה למחר את מה שאפשר לעשות היום" נכון מאי פעם.