165
165

שלבי התפתחות - הרמת ראש

היכולת להרים את ראשו, כשהוא שוכב על בטנו, מתפתחת אצל התינוק, בשלבים, בארבעת החודשים הראשונים לחייו.
כבר בגיל מספר שבועות, אמור התינוק להרים את ראשו בזוית קטנה, תחילה בעיקר את הסנטר, כך שיוכל להניע את ראשו מצד לצד, כשבכל פעם נוגעת לחי אחרת במשטח. בהמשך תתפתח יכולת זו, עד שיוכל להרים את ראשו לכדי זווית של 90 מעלות, כאשר החזה מורם ונתמך ע"י האמות.
 
איך נדע שהתינוק מתקשה בהרמת ראש?
אם בגיל 4 חודשים התינוק עדיין מתקשה להחזיק את ראשו מורם או שכלל אינו מנסה להרים אותו.
 
לאילו סימנים חשוב לשים לב?
• בשכיבה על הבטן- אם התינוק מתקשה בהעברת הראש מצד לצד?
הערה חשובה: חשוב שהתינוק יסובב את ראשו לשני הצדדים, גם כשהוא על הבטן וגם כשהוא שוכב על הגב.
• האם התינוק מחזיק את ראשו בזמן נשיאה על הידיים במצב מאוזן?
 
מה כדאי לעשות ?
1. חשוב מאוד: כבר מגיל מספר שבועות להשכיב את התינוק על הבטן, לפרקי זמן קצרים  (5-10 דקות). השכיבה על הבטן מפעילה את כל השרירים והמפרקים העוזרים לפעולת הרמת הראש.
 
2. לוודא שבזמן השכיבה על הבטן הידיים נמצאות למעלה, לצידי הפנים, והמרפקים מונחים על המזרן. 
כשידיו נמצאות למטה, מתקשה התינוק בהרמת הראש או מבזבז אנרגיה מיותרת. תנועתו לא יעילה.
 
3. פעמים רבות, כפות הידיים של תינוק בגיל זה, עדיין קפוצות. ניתן להחליק אותן על המזרן למעלה ולמטה, כדי שהאצבעות יפתחו. רצוי לעשות זאת גם על שטיח, כדי להקנות לתינוק תחושה של מרקמים שונים.
פתיחת כף היד תעזור, בהמשך, להרמת הראש. תנועת ההחלקה מעלה ומטה פועלת על חגורת הכתפיים.
 
4. כשהתינוק שוכב על הבטן: להניח את כפות ידינו על האגן שלו, לדחוס מעט אל המזרן ולמשוך אותו מעט כלפי מטה. ככל שהאגן יציב יותר על המזרן, כך יקל על תינוק להרים את הראש.
 
 

כתבו לי ואחזור אליכם

התרגילים והתובנות המובאים באתר זה מתייחסים לתינוקות עם התפתחות תקינה, והם מובאים באופן כללי לגמרי. מטרתי היא דרך אתר זה להנגיש לכם, ההורים, את הידע שלי בהתפתחות תינוקות ופעוטות ולהעניק לכם כלים לסייע לילדכם להתפתח ביעילות ובנעימות.
אין הכוונה, במאמרים והכתבות המופיעים באתר, להציע פיתרונות לתינוק ספציפי זה או אחר.
 
בכל חשד לבעיה יש לפנות לבירור- האם אכן היא קיימת, מה טיבה ומה מקורה, וכמובן לטפל בצורה העונה באופן הטוב ביותר לממצאים שיתקבלו.
 
 
כדאי לדעת
טיפול בבעיות התפתחותיות יכול להיעשות בכל שלב ובכל גיל, ומבחינה זו זוהי בשורה מעודדת עבור מי שאצל ילדו התגלו קשיים או עיכובים בשלב מאוחר. עם זאת, חשוב לזכור שבעוד שבינקות הטיפול בקשיים ועיכובים הוא פשוט ומהיר, בגילאים מאוחרים יותר הוא ממושך ומסובך, כי אז יש להתמודד גם עם תוצאותיהם. לכן- זמן אמת הוא הזמן הנכון! והפתגם "אל תדחה למחר את מה שאפשר לעשות היום" נכון מאי פעם.