165
165

ראיתן פעם תינוק רודף אחרי הליכון?

כששואלים אותי מה דעתי על הליכון בתור חפץ מעודד הליכה, בדרך כלל אני מעקמת את הפרצוף.
יש משהו בצעצוע- חפץ הזה, שמי שפיתח אותו, לדעתי, לא באמת הבין את שלבי התפתחות ההליכה אצל תינוקות. ההליכונים שראיתי עד היום בנויים בצורה כזו שלמעשה התינוק רודף אחרי ההליכון במטרה אחת ברורה. לא ליפול! למה אתם שואלים?
מפני שתינוק שהגיע לשלב בו הוא הולך בעזרת תמיכה של חפצים עדיין אינו יציב מספיק כדי ללכת בעזרת תמיכה של חפץ מתגלגל. וזה מה שקורה עם ההליכונים. התינוק עומד מאחורי ההליכון ולמעשה כמעט ואינו צריך לעשות כלום כדי שההליכון פשוט יתחיל לנסוע. להליכונים כמעט ואין משקל וכולם על גלגלים, כך שהדחיפה הקלה ביותר פשוט מניעה אותם קדימה. ומה קורה אז אתם שואלים?
אז התינוק מתחיל במרדף אחרי ההליכון כשמטרתו היחידה בשלב זה היא להימנע מנפילה.
מערכת שיווי המשקל של תינוק בשלב זה עדיין אינה מתורגלת מספיק בהליכה, הביטחון שלו בגופו ובשלב החדש, שזה עתה רכש, אינם מבוססים מספיק ולכן זה נראה כמו תינוק שרודף אחרי הליכון.
אבל יום אחד, בביקור אצל חברה, נתקלתי במוצר המצויין הזה:
 
הליכון רכבת.
מיד ניגשתי להתנסות במוצר. אני אף פעם לא אכתוב המלצה על משהו שלא התנסיתי בו באופן אישי.
 
ראשית, אהבתי את העיצוב, את המחשבה לעשות הליכון שנראה שונה מהקיים בשוק. הרעיון של הרכבת מאוד קסם לי.
בניגוד להליכונים אחרים, ההליכון הזה הוא כבד יחסית, כך שכדי שהתינוק יוכל להתקדם בעזרתו, הוא צריך ממש להפעיל כוח. ולא, הוא לא צריך להירשם קודם לחדר כושר. הוא פשוט צריך לתכנן את אופן הפעולה שלו. לחשוב איך הוא בעזרת גופו גורם לרכבת להתחיל לנוע. כלומר, הוא זה שמפעיל את ההליכון ולא ההליכון מפעיל אותו. כמו שקורה בהליכונים אחרים, כשהגלגלים פשוט מתחילים לנוע.
 
בשלב הראשון ניתן להשתמש רק בחלק של הקטר, עליו מורכב כידון, בו התינוק אוחז. אני ממליצה לא להתקין בשלב הראשון את קרון הרכבת כדי שיהיה לתינוק נוח לעמוד מאחורי הכידון, לאחוז בו וללכת בעזרתו. בשלב מאוחר יותר, ניתן להרכיב את הקרון, שהוא למעשה גם מושב ואז ההליכון הופך לבימבה. כבר הרווחנו פה שני מוצרים, במוצר אחד. כשמוצר כזה מתוכנן נכן וטוב, אלה בדיוק מסוג המוצרים שאני אוהבת להמליץ עליהם. הם גם תורמים להתפתחות התינוק וגם התינוק יכול לגדול אתם עוד שנים קדימה.
על ההליכון ישנם גם מספר משחקים, לא רב מידי. גם פה השקיעו מחשבה, שלא יהיה עמוס מידי.
 
התינוק יכול לנוח מההליכה ולשחק מעט במשחקים. משחקים שבעיקר מעודדים את התפתחות המוטוריקה העדינה. יש עיגולים שצריך לסובב, חלונות שצריך לפתוח ולסגור, גלגל מסתובב וכפתורים ללחוץ עליהם.
כדי שלא תחשבו שמשלמים לי למכור לכם את הרכבת הזו, הנה משהו שהייתי שמחה שלא היה קיים בה. המוסיקה. אוי המוסיקה. למה מי שמפתח צעצועים לתינוקות בטוח שהצעצוע חייב לנגן ולהדליק אורות?!
בואו אני אגלה לכם סוד. אפשר גם בלי.
 
אז הרכבת מנגנת ואפילו מדברת. אם ממש חשוב לכם אז היא גם תלמד את התינוק שלכם לספור, היא תלמד אותו צבעים ואותיות באנגלית.
לשמחתי, אפשר לבחור אם להפעיל את המוסיקה או לא. ולשמחתי הגדולה עוד יותר, כפתור ההפעלה נמצא מאחור, לא בולט במיוחד, כך שזה לא הדבר הראשון שהתינוק נתקל בו והופך אותו למשחק
 
לסיכום, אם התינוק שלכם הגיע לשלב העמידה והליכה בעזרת חפצים, זהו מוצר מקסים ואיכותי. הוא מצויין לשלב הזה ויכול לגדול עם תינוקכם עוד ועוד. אני ראיתי גם ילדה בת 4 שעדיין נהינת המוצר הזה.
 
 

כתבו לי ואחזור אליכם

התרגילים והתובנות המובאים באתר זה מתייחסים לתינוקות עם התפתחות תקינה, והם מובאים באופן כללי לגמרי. מטרתי היא דרך אתר זה להנגיש לכם, ההורים, את הידע שלי בהתפתחות תינוקות ופעוטות ולהעניק לכם כלים לסייע לילדכם להתפתח ביעילות ובנעימות.
אין הכוונה, במאמרים והכתבות המופיעים באתר, להציע פיתרונות לתינוק ספציפי זה או אחר.
 
בכל חשד לבעיה יש לפנות לבירור- האם אכן היא קיימת, מה טיבה ומה מקורה, וכמובן לטפל בצורה העונה באופן הטוב ביותר לממצאים שיתקבלו.
 
 
כדאי לדעת
טיפול בבעיות התפתחותיות יכול להיעשות בכל שלב ובכל גיל, ומבחינה זו זוהי בשורה מעודדת עבור מי שאצל ילדו התגלו קשיים או עיכובים בשלב מאוחר. עם זאת, חשוב לזכור שבעוד שבינקות הטיפול בקשיים ועיכובים הוא פשוט ומהיר, בגילאים מאוחרים יותר הוא ממושך ומסובך, כי אז יש להתמודד גם עם תוצאותיהם. לכן- זמן אמת הוא הזמן הנכון! והפתגם "אל תדחה למחר את מה שאפשר לעשות היום" נכון מאי פעם.