165
165

מצוקת האבחונים

זה מתחיל אצלכם בחשד שמשהו אינו כשורה בהתפתחות של הילד שלכם ועד מהרה אתם מוצאים את עצמכם במכון להתפתחות הילד, בעיצומו של תהליך אבחון. 
 
עד כאן, הכל בסדר. אני בעד לאבחן ולבדוק אם יש בעיה ומהי, כדי לדעת איך לטפל. הבעיה מתחילה עם אופן האבחונים. הורים נזרקים לתוך תהליך האבחון מבלי לדעת מי נגד מי ומה בדיוק מחפשים אצל הילד שלהם. 
הם נתקלים במערכת ציבורית עייפה ועמוסה, בתוך המערכת הזו, נתקלים ההורים הרבה פעמים באנשי מקצוע עייפים ועמוסים שמרוב ותק וניסיון, חלקם הפכו לקהי חושים. חלקם שוכחים שמאחורי כל אבחון, מאחורי כל X במשבצת הנכונה, עומד ילד ומאחורי כל ילד עומדים הורים, שכנראה מתמודדים ממש ברגעים אלה עם דברים שלרגע לא תיארו לעצמם שיאלצו להתמודד איתם כשהילד שלהם נולד.
 
הורים שמגיעים אלי חולקים איתי את התחושות הקשות שהם חווים ממפגשי האבחון הללו. תחושת חוסר אונים, תחושה שמבקרים אותם על ההורות שלהם, שלא מסבירים להם מה בודקים, תחושה שמתעלמים לחלוטין מדברים שהילד כן עושה ובמקום זאת מתייחסים וכותבים רק את מה שהוא לא עושה והתסכול הוא קשה.
 
אני מאמינה שהורים רוצים את הטוב ביותר עבור הילד שלהם, אני מאמינה גם שכדי שהורה יתגייס וישתף איתי פעולה אני חייבת להראות לו שאני בצד שלו ושל הילד שלו ולא נגדם. ללא שיתוף פעולה מלא מצד ההורים, אין לי דרך אמתית לקדם את הילד שלהם. לכן כך אני עובדת. 
ללא ביקורת. את הביקורת מחליפים הסברים ודו - שיח פתוח בנינו. לשמחתי, התוצאות מדברות בעד עצמן.
 
 
 

כתבו לי ואחזור אליכם

התרגילים והתובנות המובאים באתר זה מתייחסים לתינוקות עם התפתחות תקינה, והם מובאים באופן כללי לגמרי. מטרתי היא דרך אתר זה להנגיש לכם, ההורים, את הידע שלי בהתפתחות תינוקות ופעוטות ולהעניק לכם כלים לסייע לילדכם להתפתח ביעילות ובנעימות.
אין הכוונה, במאמרים והכתבות המופיעים באתר, להציע פיתרונות לתינוק ספציפי זה או אחר.
 
בכל חשד לבעיה יש לפנות לבירור- האם אכן היא קיימת, מה טיבה ומה מקורה, וכמובן לטפל בצורה העונה באופן הטוב ביותר לממצאים שיתקבלו.
 
 
כדאי לדעת
טיפול בבעיות התפתחותיות יכול להיעשות בכל שלב ובכל גיל, ומבחינה זו זוהי בשורה מעודדת עבור מי שאצל ילדו התגלו קשיים או עיכובים בשלב מאוחר. עם זאת, חשוב לזכור שבעוד שבינקות הטיפול בקשיים ועיכובים הוא פשוט ומהיר, בגילאים מאוחרים יותר הוא ממושך ומסובך, כי אז יש להתמודד גם עם תוצאותיהם. לכן- זמן אמת הוא הזמן הנכון! והפתגם "אל תדחה למחר את מה שאפשר לעשות היום" נכון מאי פעם.