165
165

מהו ליווי התפתחותי ולמה הוא חשוב?

שלוש השנים הראשונות בחיינו הן השנים החשובות והקריטיות ביותר בחיינו. אלה השנים בהן נבנה הבסיס לבניין שלנו כבני אדם. על הבסיס הזה נבנית האישיות שלנו להמשך חיינו: היכולות המוטוריות שלנו, הכישורים הקוגנטיביים שלנו, הביטחון העצמי, המערכת הריגשית שלנו ועוד.
כיום, יותר ויותר אנשי מקצוע, העוסקים בהתפתחות תינוקות וילדים, רואים קשר בין קשיים וליקויים המתגלים אצל ילדים בגילאי בית - הספר והגן, לבין התפתחות ילדים אלה בינקות. מרבית מן הילדים שיראו קשיים בגילאי הגן, בפעילויות שונות, הציגו קשיים בהתפתחות כבר ביגלאי הינקות.
לכן חשוב כל כך להבטיח שהבסיס להתפתחות של תינוק, יהיה תקין ונכון, עד כמה שניתן,כדי שבסיס זה ישרת אותו על הצד הטוב ביותר להמשך חייו.
 
אז מהו הליווי ההתפתחותי?
התפתחותו של התינוק (ושל ילדים בכלל) היא רצף של שלבים, שכל אחד מהם הוא הבסיס לבא אחריו. רובם המכריע של התינוקות מתפתח בהתאם לנורמות ידועות, אך אצל חלק מהם מתגלות בעיות המעכבות את התפתחותם שכאמור, תוצאותיהן עלולות לבוא לידי ביטוי אף שנים לאחר מכן. איתור מוקדם, ככל האפשר, של העיכובים הללו מאפשר לנו לפעול מיד לתיקונם. 
עיכוב או קושי בשלב אחד עשוי לגרום לעיכוב ו/או קושי בשבלים הבאים. הליווי ההתפתחותי מאפשר לי לאתר את מקור הקושי ולסייע לתינוקות להתגבר על הקושי וללמוד דרכים יעילות כיצד להתקדם הלאה בהתפתחות שלהם, בצורה קלה ויעילה יותר.
כיצד מטפלים?
את הטיפול בבעיות התפתחות אני מבצעת בשיטת שלהב- Child'Space. שיטה זו, שפותחה 
על - ידי ד"ר חווה שלהב, על בסיס התיאוריה של שיטת פלדנקרייז. השיטה פועלת על כל המערכות השותפות בהתפתחות התינוק: המוטורית, הנפשית והרגשית. לצורך זה פותחו תרגילים, פשוטים לביצוע, אותם מתרגלים עם התינוקות, (להבדיל מתרגילים המופעלים עליהם).
מי מטפל?
הליווי ואיתור הבעיות, במידה וישנן, נעשה על ידי. במידה ונדרש טיפול הוא מבוצע בהדרכתי ובהשגחתי. הטיפול יכול להיעשות על ידי כל מי שמטפל בילד: הורים, הצוות המטפל בפעוטון ואף על ידי. הרצוי ביותר הוא, כמובן, שילוב ההורים בטיפול, מכיוון שזהו ערוץ מצוין ליצירת קשר בין התינוק והוריו, המקדם מאד את התפתחותו.
 


כתבו לי ואחזור אליכם

התרגילים והתובנות המובאים באתר זה מתייחסים לתינוקות עם התפתחות תקינה, והם מובאים באופן כללי לגמרי. מטרתי היא דרך אתר זה להנגיש לכם, ההורים, את הידע שלי בהתפתחות תינוקות ופעוטות ולהעניק לכם כלים לסייע לילדכם להתפתח ביעילות ובנעימות.
אין הכוונה, במאמרים והכתבות המופיעים באתר, להציע פיתרונות לתינוק ספציפי זה או אחר.
 
בכל חשד לבעיה יש לפנות לבירור- האם אכן היא קיימת, מה טיבה ומה מקורה, וכמובן לטפל בצורה העונה באופן הטוב ביותר לממצאים שיתקבלו.
 
 
כדאי לדעת
טיפול בבעיות התפתחותיות יכול להיעשות בכל שלב ובכל גיל, ומבחינה זו זוהי בשורה מעודדת עבור מי שאצל ילדו התגלו קשיים או עיכובים בשלב מאוחר. עם זאת, חשוב לזכור שבעוד שבינקות הטיפול בקשיים ועיכובים הוא פשוט ומהיר, בגילאים מאוחרים יותר הוא ממושך ומסובך, כי אז יש להתמודד גם עם תוצאותיהם. לכן- זמן אמת הוא הזמן הנכון! והפתגם "אל תדחה למחר את מה שאפשר לעשות היום" נכון מאי פעם.