165
165

היום אפשר למצוא הכל באינטרנט

 
כשהתחלתי את דרכי כמטפלת בעיכובים התפתחותיים, אמרה לי חברה שהיום אפשר למצוא את כל המידע באינטרנט וכל מה שהורים טריים צריכים לעשות הוא רק לחפש ולמצוא את המידע הזה.
 
האמת, כבר אז משפט זה היה נראה לי מוזר וככל שהתחלתי לעבוד ולהפיץ בעצמי מידע רב באינטרנט הבנתי גם למה.
 
מרבית מהמידע הנמצא ברשת, כולל באתר שלי, מייצג התפתחות תקינה של תינוקות, והתרגילים המוצגים והמומלצים על- ידי אנשי מקצוע שונים, מותאמים, ברוב המקרים לתינוקות עם התפתחות תקינה ומטרתם היא לשכלל את היכולות של התינוק ולהעשיר את התנועה שלו.
 
אך מה קורה כשמדובר על תינוק עם קושי, שלא לומר עם עיכוב בהתפתחות?
 
קשה לי לומר שבמקרה כזה תוכלו למצוא את התשובות מעל דפי האינטרנט. במקרים כאלה ההמלצה שלי היא לפנות לייעוץ התפתחותי כדי שאיש/ אשת מקצוע יוכל לראות את תינוקכם, לצפות בו ובהתנהלות שלו, לראות מה הוא עושה ואיך הוא עושה ולראות גם מה הוא לא עושה. אנשי מקצוע יכולים לעבוד עם התינוק שלכם ולהדריך אתכם מה אתם יכולים לעשות איתו בבית כדי לעזור לו להתקדם. כל זאת לא ניתן לעשות בצורה מקצועית דרך האינטרנט מבלי לראות את התינוק עליו מדברים. 
 
פה נכנסות לתמונה הפלטפורמות השונות להתייעצות שניתן למצוא באינטרנט.
האינטרנט מציע לנו פלטפורמות רבות ונהדרות להתייעצות ולייעוץ. 
ניתן למצוא דרכן מידע רב בנושא ההתפתחות ולעיתים מידע זה אף יכול להרגיע הורים שחוששים לשווא.
עם זאת, אני אשקר אם אומר שאני חושבת שבאמת אפשר לקבל תשובות ומענה מקצועי מבלי לראות את התינוק.
וזאת משום שכשאני מייעצת להורים דרך האינטרנט אני מבססת את  תשובותי אך ורק על- סמך המידע אותו קבלתי מההורים ומבלי לראות את התינוק.
 
הרי כשאתם מתקשרים לרופא הילדים שלכם ואומרים לו שתינוקכם עם חום, הוא תמיד יזמין אתכם להגיע כדי שיוכל לראות את תינוקכם ולבדוק אותו כדי לדעת מה מקור החום ואם יש עוד דברים הנלווים לחום. רק כך יוכל להתאים את הטיפול הנכון עבור ילדכם.
 
כך גם בנושא ההתפתחות. כשפונה אלי אמא דרך הפורום ואומרת לי שתינוקה עדיין אינו מתהפך, מבלי לראות אותו אין לי אפשרות אמיתית לדעת אם הוא אינו מתהפך עדיין כי קצב ההתפתחות שלו הוא איטי יותר וזה יגיע מעצמו או כי מדובר באיזה שהוא קושי פיסי אותו ניתן לפתור בכמה פגישות של הדרכה אישית.
 
לכן אני אומרת, השתמשו במידע הנמצא ברשת, אך עשו זאת בתבונה.
בעידן של מידע זמין ונגיש כהורים אתם יכולים לקבל ברשת הרבה תשובות ועצות טובות. אבל חשוב לזכור שברשת האבחון לא תמיד מלא ומדוייק ואם תחושת הבטן שלכם אומרות לכם שמשהו אולי לא בסדר כדאי להתייעץ במומחה במקום להמשיך ולחיות עם הספק.
ובמקרה שהחשש עדיין מחלחל בתוכם, אל תהססו לפנות לקבלת ייעוץ התפתחותי אישי עבור תינוקכם.
 
 
 

כתבו לי ואחזור אליכם

התרגילים והתובנות המובאים באתר זה מתייחסים לתינוקות עם התפתחות תקינה, והם מובאים באופן כללי לגמרי. מטרתי היא דרך אתר זה להנגיש לכם, ההורים, את הידע שלי בהתפתחות תינוקות ופעוטות ולהעניק לכם כלים לסייע לילדכם להתפתח ביעילות ובנעימות.
אין הכוונה, במאמרים והכתבות המופיעים באתר, להציע פיתרונות לתינוק ספציפי זה או אחר.
 
בכל חשד לבעיה יש לפנות לבירור- האם אכן היא קיימת, מה טיבה ומה מקורה, וכמובן לטפל בצורה העונה באופן הטוב ביותר לממצאים שיתקבלו.
 
 
כדאי לדעת
טיפול בבעיות התפתחותיות יכול להיעשות בכל שלב ובכל גיל, ומבחינה זו זוהי בשורה מעודדת עבור מי שאצל ילדו התגלו קשיים או עיכובים בשלב מאוחר. עם זאת, חשוב לזכור שבעוד שבינקות הטיפול בקשיים ועיכובים הוא פשוט ומהיר, בגילאים מאוחרים יותר הוא ממושך ומסובך, כי אז יש להתמודד גם עם תוצאותיהם. לכן- זמן אמת הוא הזמן הנכון! והפתגם "אל תדחה למחר את מה שאפשר לעשות היום" נכון מאי פעם.