שימוש נכון בצעצועים תורם להתפתחות התינוק? בהחלט כן!

by אפרת פינקלר on 9 בנובמבר 2011

חנויות הצעצועים לפעוטות מלאות ב"צעצועי התפתחות", כפי שהם מכונים. עקבתי, בשבילכם, אחר אחד מהצעצועים האלה ובחנתי, בעזרת הדוגמן החרוץ יואב, האם אכן הוא תורם להתפתחות התינוק וכיצד זה פעול. 

הצעצוע שבחרתי הוא ה"פעלולון" של חברת טייני לאב. זהו מעין שולחן פעילות קטן, דו- צדדי ובו מספר משחקים. בשולחן כפתורים שצריך למשוך ולהזיז וכפתורים שכאשר לוחצים עליהם הם מנגנים, יש גם כדור שצריך לסובב, ידיות שצריך למשוך ולחצנים עליהם יש ללחוץ- בקיצור כל מה שצריך כדי לפתח את המוטוריקה העדינה.

איך הוא עושה זאת?

1. התהפכות וזחילה.
המשחק בפעלולון מעודד את התינוק בן ה- 4-5 חודשים להישען על מרפקיו ולהתרומם גבוה יותר. הפעלולון עוזר גם לבסס את השכיבה על הבטן ואת ההישענות על המרפקים, יכולות חשובות בדרך לזחילה.

נוסף לכך הוא מעודד העברות משקל מצד לצד, שבלעדיהן לא תתכן התהפכות.
שימו לב איך יואב נשען על מרפק ימין כשידו השמאלית מונחת על הפעלולון. זהו תרגול מעולה של העברת משקל לצד אחד ופינוי היד השנייה למשחק. חשוב רק לוודא שהתינוק מסוגל להישען בכל פעם על מרפק אחר- פעם על מרפק ימין ויד שמאל פנויה למשחק ופעם על מרפק שמאל ויד ימין פנויה למשחק.
רואים? הנה יואב נשען על מרפק ימין ויד שמאל על הפעלולון.

2. ועוד בעניין זחילה.
רואים איך יואב מושיט את היד כדי להגיע אל הפרופלור? הושטת היד חשובה גם היא לזחילה כי כדי לזחול צריך התינוק לדחוף עם רגל אחת, להושיט את היד הנגדית ולגרוף איתה.

3. זחילה, הליכה ומוכנות לכיתה א'
לא התבלבלנו! ההישענות על המרפקים והעברות המשקל מצד לצד מחזקות את חגורת הכתפיים. חגורת כתפיים חזקה תעזור לתינוק בכל שלבי ההתפתחות הבאים- החל מהזחילה ועד להליכה. לתינוקות שחגורת הכתפיים שלהם חלשה נטיה לשבת עם גב עגול וכפוף ו/או לשבת ישיבת W. בהמשך, לכשיגדלו עלולים תינוקות אלה לגלות קשיים בהחזקה של טוש בזמן ציור, להתקשות בביצוע הדבקות וחמור יותר- להתקשות בכתיבה.

4. עוד לקראת כיתה א'. להעתיק תכנים מהלוח
קשר עין-יד היא היכולת של העין והיד לעבוד בתיאום. כמו שמודגם היטב בתמונה: יואב רואה את הפרופלור וכיוון שהעין והיד עובדות בתיאום, הוא מסוגל להושיט את היד ולתפוס אותו. גם מיומנות זו חשובה לתינוק בכל שאר שלבי ההתפתחות ותלווה אותו גם בשלבים מאוחרים יותר, למשל כאשר יהיה עליו להעתיק בכיתה מן הלוח למחברת.

5. מפתח מיומנויות של מוטוריקה עדינה
הפעלולון מכיל הפעלות מסוגים שונים. עם התמחותו של התינוק בהפעלתן נראה שינוי באופן שהוא עושה זאת. בתחילה נראה שהתינוק יכה על הכפתורים השונים עם כל כף היד במטרה להפעיל את המנגינות השונות, אך עם הזמן, ככל שיגדל ויתפתח, נצפה ממנו ללחוץ על הכפתורים עם אצבע אחת בכל פעם. נצפה גם לראות שהוא תופס את הפרופלור ומצליח לסובב אותו כמו שמסובבים פקק של בקבוק ושהוא מצליח לתפוס בתפיסת פינצטה את הכפתורים השונים ולמשוך אותם.

6. הפעלולון מעודד את התינוק לעבור לישיבה
הישיבה מאפשרת לתינוק לפנות את שתי הידיים למשחק. בהדרגה הוא יתחיל לעלות גבוה יותר ויותר עד שיגיע להליכה.
שימו לב איך אלון יושב בישיבת כובסת, הדורשת התארגנות חדשה של הגוף, מבחינת שיווי המשקל. במצב הזה אלון יושב ומשחק בפעלולון תוך שהוא מבצע העברות משקל מצד לצד המכינות אותו לעמידה יציבה ולהליכה יציבה ועצמאית.


תוך ניצול סקרנותו הטבעית של התינוק, גורם הפעלולון לתינוק לבצע פעולות שונות המשפרות את יכולותיו המוטוריות. אומרים שמלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים, אך בכל זאת פטורים בלא כלום אי אפשר, ואתם ההורים נדרשים לבדוק את איכות הביצוע של הפעולות האלה, ואם ילדכם מתקשה בהן, סייעו לו.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) בשעה [edit]
משתמש אנונימי (לא מזוהה) בשעה [edit]

מה אתם חושבים?

לפוסט הקודם בנושא:

לפוסט הבא בנושא: