עיכוב בזחילה- מה יכולות להיות הסיבות וכיצד אנו יכולים לעזור?

by אפרת פינקלר on 6 באפריל 2010

עיכובים בהתפתחות יכולים לנבוע מסיבות שונות. חלקם מתגלה כאזעקת שווא, וחלקם האחר הוא אמיתי. השורות הבאות כוללות עצות שימושיות כלליות, ואינן מתיימרות להוות פתרון פרטני אופטימלי לתינוק זה או אחר. לכן, בכל מקרה של חשד, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע.

 1. תינוק שלא שכב על הבטן – הורים רבים נמנעים כיום מלהשכיב את תינוקם על הבטן, עקב המלצתו של משרד הבריאות שלא להשכיב תינוק על הבטן בזמן השינה. השכיבה על הבטן מהווה אבן יסוד בהתפתחות תקינה של יכולת תנועות הגב ובהיווצרות עקומת עמוד השדרה.
  שכיבה על הבטן מאפשרת לתינוק לפתח את תנועת הזקיפה, על-ידי הרמת הראש מן הרצפה.
  תינוק אשר לא שכב על הבטן, יתקשה לממש את שלבי ההתפתחות הבאים המתבססים על הפונקציות הנרכשות בשכיבה על הבטן. הזחילה היא אחת מפונקציות אלה. לכן, חשוב מאוד להשכיב את התינוק על הבטן כבר מגיל 3-4 שבועות ולהרגיל אותו למצב זה.
 2. תינוק שהושב טרם עת – תינוק שאינו בשל לישיבה יאלץ לפצות על חולשת השלד והשרירים על-ידי הקשחת שרירי הבטן והגב התחתון. כך יוכל "להחזיק" עצמו במצב של ישיבה. תינוקות רבים אוהבים להיות במצב של ישיבה ואינם מוכנים לבלות זמן ממושך בשכיבה על הבטן או על הגב. כתוצאה מכך, עלולים תינוקות אלה לדלג על שלב הזחילה ולפתח פתרונות יצירתיים חלופיים להתקדמות ממקום למקום. פתרונות אלה אכן יאפשרו להם תנועה במרחב, אך הם יהיו בהכרח הרבה פחות יעילים מהזחילה עצמה ויהוו בסיס רע לשלבי ההתפתחות הבאים.
  לכן, הימנעו מלהושיב את תינוקכם כל עוד אינו עושה זאת בעצמו.
 3. אקסטנציה מוגברת – מתבטאת בהקשתה מוגברת של הגב ובמתח מוגבר- באזור השכמות ובשרירים אקסטנסוריים נוספים. הקשתה מוגברת בגב ומתח בשכמות מפצים, לעיתים קרובות, על שרירים זוקפי גב חלשים. אצל תינוק המקשיח את גבו לא מתקיימת הפרדה של תנועות הגב והוא נע, למעשה, כולו כמקשה אחת. אצל תינוקות כאלה ניתן, לעיתים, להבחין שהם נוטים ליישר רגליים בכל הזדמנות אפשרית. בידיים ניתן לחוש מתח מוגבר והמרפקים רחוקים מקו האמצע. תמונה זו יכולה להקשות על תינוק כזה לפתח את הזחילה.
  ליווי התפתחותי יכול לספק לתינוקות כאלה את הכלים החסרים ולאפשר להם לרכוש את כל שלבי ההתפתחות בצורה יעילה.
 4. האצה בהתפתחות – תינוק הממהר להתפתח עובר את כל השלבים במהירות רבה. לעיתים מהירות ההתפתחות באה על חשבון האיכות של ביצוע התנועה. האצה בהתפתחות עלולה לגרום פגיעה ביכולות מוטוריות וקוגניטיביות בהמשך.
  במקרה של האצה בהתפתחות חשוב להיות ערניים ולבחון האם אכן קצב התפתחותו של התינוק באמת מהיר, או שמא זוהי התפתחות בלתי סדירה ובדרך הוא דילג על שלבים. כאן חשובה בחינה של עין מקצועית היכולה, במקרים כאלה, להבחין בין השתיים, להציע להורים פתרונות ובאילו דרכים לממש אותם. ליווי התפתחותי נאות גם ידריך את ההורים כיצד לבצע זאת הלכה למעשה.

איך עוד אתם יכולים לעודד את תינוקכם לזחילה- צרו קשר

משתמש אנונימי (לא מזוהה) בשעה [edit]
משתמש אנונימי (לא מזוהה) בשעה [edit]
משתמש אנונימי (לא מזוהה) בשעה [edit]
משתמש אנונימי (לא מזוהה) בשעה [edit]

מה אתם חושבים?

לפוסט הקודם בנושא:

לפוסט הבא בנושא: