מנשאי תינוקות- תורמים להתפתחות או מעכבים?

by אפרת פינקלר on 16 בספטמבר 2010

מנשאים הם אביזר שימושי ונוח, הנפוץ יותר ויותר. אך לא כל מנשא שנוח להורים הוא נוח או בריא גם לתינוק. בבואנו לבחור מנשא יש לתת על כך את הדעת.

כללית, יש לזכור: כמו הנשיאה על הידיים, כך גם הנשיאה במנשא מגבילה את התנועה של התינוק. בשלב הזה של חייו עיקר התפתחותו של התינוק היא תנועתית. התנועה החופשית מסיעת לתינוק לשפר את שליטתו בגופו וללמוד את גבולותיו. הגבלת התנועה מפריעה להתפתחות ולכן יש לאפשר לתינוק להתנועע בחופשיות, וכל המרבה הרי זה משובח.

לאופי התנוחה במנשא השפעה על עמוד השדרה המתפתח, ומכאן החשיבות הרבה של התאמת המנשא לשלב ההתפתחות בו נמצא התינוק. לכן רצוי שיהיה לנו מושג, ולו שטחי בלבד, על שלבי ההתפתחות של עמוד השדרה אצל התינוק.

את התפתחותו של עמוד השדרה, בשנה הראשונה, ניתן לחלק לארבעה שלבים:

שלב ראשון- עד גיל 12 שבועות, לערך. בשלב זה עמוד השדרה קמור, ולתינוק אין כל יכולת לשלוט בו. לכן, כשנושאים תינוק רך בידיים יש לתמוך בראשו. תמיכה כזו נדרשת גם מהמנשא: הוא חייב להעניק תמיכה לעמוד השדרה לכל אורכו- מהצואר ועד לעצם הזנב.

השלב השני מתחיל בגיל כ- 3 חודשים: בשלב זה קיימת כבר שליטה בחלקו הצוארי של עמוד השדרה, אך בשאר חלקיו היא עדיין לא קיימת. הדרישה מהמנשא היא תמיכה בעמוד השדרה לכל אורכו. בשלב זה עדיין נדרשת תמיכה לעורף, למקרה שהתינוק נירדם במנשא.

השלב השלישי הוא מגיל כ- 6 חודשים: בגיל זה לתינוק יש כבר שליטה בעמוד השדרה הצוארי והאמצעי. הוא יודע כבר לשבת ולהחזיק את גופו במצב זקוף. עדיין לא נוכל לותר על תמיכת העורף והגב, למקרה שהוא ירדם במנשא.

השלב הרביעי מתרחש מגיל 12 חודשים. עמוד השדרה קיבל כבר את צורתו הסופית, צורת האות S, והתינוק שולט כבר בגופו לכל אורכו., על אף זאת לא נוכל, גם עתה, לוותר על הדרישה שהמנשא יספק תמיכה טובה לעורף ולגב.

במצב ישיבה מפעיל משקל הגוף לחץ על החלק התחתון של עמוד השדרה. גופו של התינוק שלא התיישב עדיין בעצמו, אינו בשל לכך והדבר עלול ליצור נזק שהוא פוטנציאל להפרעה בהתפתחות.

  • על המנשא להתאים לשלב ההתפתחות של התינוק. בחלק גדול מהמנשאים נישא התינוק בתנוחת בטן אל בטן, או בתנוחת גב אל בטן, כשרגליו מתנפנפות באויר. שתי תנוחות אלה הן, בעצם, תנוחת ישיבה, ולכן מנשאים אלה אינם מתאימים לתינוקות שעדיין לא התיישבו בעצמם. כפי שהסברתי מעלה, בתנוחה זו נוצר לחץ לא בריא על עמוד השדרה.
  • במנשאים מסוימים יושב התינוק בתנוחת פישוק. תנוחה זו מעודדת גמישות במפרקי הירכיים ולכן אינה בריאה לתינוקות שאובחנה אצלם גמישות יתר.
  • נשיאת התינוק בצורה אנכית עלולה להגביר את הנטייה להקשית את הגב, ולכן מנשאים בהם לא קיימת אפשרות לקמר את גב התינוק, ומנשאים בהם ניתן לשאת את התינוק רק בצורה אנכית, אינם מתאימים לתינוקות עם טונוס שרירים גבוה, להם נטיה טבעית להקשית את גבם.
  • יש לוודא שהתינוק שולט בשרירי הצואר, אחרת עלול ראשו להיטלטל בחריפות, עקב תנועות ההורה הנושא, עד כדי גרימת נזק לחוליות הצואר. גם דבר זה אמור על מנשאים בהם התינוק נישא בצורה אנכית.

מכל הלאו נשמע ההן: התנוחה המומלצת, לנשיאת תינוקות בשלב הראשון של חייהם, היא תנוחת הערסול: היא אינה גורמת ללחצים לא רצויים על עמוד השדרה, הירכיים של התינוק נתמכים ע"י יריעת המנשא. גבו של התינוק מקבל תמיכה טובה גם הוא- היריעה תומכת אותו, מכריחה אותו להתעגל ומביאה להרפיית שריריו. בעיית הראש המטלטל אף היא אינה קיימת בתנוחת הערסול.

יתרון נוסף של מנשא הערסול: המגע הטוב יותר עם גופו של ההורה הנושא מלמד את התינוק על גבולות גופו, מכריח את שריריו להתמודד עם התנגדות גופו של ההורה וכך מחזק אותם.

בעת נשיאת תינוק בתנוחת ערסול יש להקפיד על ערסולו בשני צדי הגוף!

בטיחות: לאחרונה פורסמו בארה"ב הוראות בטיחות לשימוש במנשאי ערסול.

ניתן למצוא אותן במספר אתרים באינטרנט. מומלץ לעיין בהן ולפעול לפיהן.

בטיחות זה לא צחוק!

לקבלת הדרכה על מנשאים אני ממליצה מאוד להיכנס לאתר של הדסה לוי:

http://hadassa-minsaim.co.il/

משתמש אנונימי (לא מזוהה) בשעה [edit]
משתמש אנונימי (לא מזוהה) בשעה [edit]
משתמש אנונימי (לא מזוהה) בשעה [edit]
משתמש אנונימי (לא מזוהה) בשעה [edit]

מה אתם חושבים?

לפוסט הקודם בנושא:

לפוסט הבא בנושא: