מהו ליווי התפתחותי ולמה הוא חשוב?

by אפרת פינקלר on 5 בינואר 2010

גורלו של בנין שיסודותיו מעורערים הפך לקלישאה זה מכבר, אך דרכן של קלישאות שהן נכונות, אם רק משבצים אותן במקומות הנכונים. בגיל הינקות נוצרים אצל התינוק היסודות עליהם תיבנה אישיותו כל חייו: יכולותיו המוטוריות, כישוריו הקוגניטיביים בטחונו העצמי ועוד. אנו יודעים, כיום, שחלק לא מבוטל מקשיים וליקויים שמתגלים אצל ילדים בגיל הגן או בית הספר, מקורם בבעיות התפתחותיות בגיל הינקות. כך, למשל, ידוע שמקרים רבים של ליקויי למידה, קשורים לבעיות בהתפתחות המוטורית בינקות, ונובעים מהן. לכן חשוב כל כך להבטיח שהתפתחותו של התינוק תהיה תקינה, כי ככל שיהיו היסודות בריאים יותר, יגדל הסיכוי שלכשיגדל יהיה לאדם שלם, בריא בגופו וברוחו.

אז מהו הליווי ההתפתחותי?

בליווי ההתפתחותי אני מקיימת מעקב אחר התפתחותו של התינוק, בכדי לבחון האם קיימים עיכובים או בעיות בהתפתחותו. במידה ומתגלים כאלה, אני פועלת מיד לתיקונן.
התפתחותו של התינוק (ושל ילדים בכלל) היא רצף של שלבים, שכל אחד מהם הוא הבסיס לבא אחריו. רובם המכריע של התינוקות מתפתח בהתאם לנורמות ידועות, אך אצל חלק מהם מתגלות בעיות המעכבות את התפתחותם שכאמור, תוצאותיהן עלולות לבוא לידי ביטוי אף שנים לאחר מכן. איתור מוקדם, ככל האפשר, של העיכובים הללו מאפשר לנו לפעול מיד לתיקונם. את המעקב יש לקיים לאורך זמן, כי בעיות יכולות לצוץ גם בשלבים מאוחרים יותר של התפתחות התינוק ולא רק באלה המוקדמים.

כיצד מטפלים?

את הטיפול בבעיות התפתחות אני מבצעת בשיטת שלהב- Child'Space. שיטה זו, שפותחה על בסיס התיאוריה של שיטת פלדנקרייז, פועלת על כל המערכות השותפות בהתפתחות התינוק: המוטורית, הנפשית והרגשית. לצורך זה פותחו תרגילים, פשוטים לביצוע, אותם מתרגלים עם התינוקות, (להבדיל מתרגילים המופעלים עליהם).

חשוב: הליווי והתרגול חשובים להתפתחות התקינה של תינוקות, גם אם לא נראות אצלם בעיות, ממש כמו שנגן מיומן זקוק לתרגול על מנת להגיע לרמת הבצוע הגבוהה,ולשמור עליה.

מי מטפל?

הליווי ואיתור הבעיות, במידה וישנן, נעשה על ידי. במידה ונדרש טיפול הוא מבוצע בהדרכתי ובהשגחתי. הטיפול יכול להיעשות על ידי כל מי שמטפל בילד: הורים, הצוות המטפל בפעוטון ואף על ידי. הרצוי ביותר הוא, כמובן, שילוב ההורים בטיפול, מכיוון שזהו ערוץ מצוין ליצירת קשר בין התינוק והוריו, המקדם מאד את התפתחותו.

רוצים לדעת עוד כיצד ליווי התפתחותי יכול לסייע לתינוקכם- צרו קשר

משתמש אנונימי (לא מזוהה) בשעה [edit]
משתמש אנונימי (לא מזוהה) בשעה [edit]

מה אתם חושבים?

לפוסט הקודם בנושא:

לפוסט הבא בנושא: