זחילה

by אפרת פינקלר on 26 בינואר 2010

האדם הוא בריה סקרנית מטבעה, ותינוקות לא כל שכן. הזחילה, שהיא צורת ההתניידות הבסיסית, מאפשרת לתינוק להרחיב את אופקיו ולקשור, לראשונה, קשרים עם סביבתו הקרובה. כמו כל הפעולות הנרכשות בינקות, גם הזחילה, על צורותיה השונות, היא בסיס עליו יבנו השלבים הבאים בהתפתחות התינוק. לכן ראוי לציין שוב כי בכל שלב, מיומנות תקינה היא תנאי למעבר חלק אל השלב הבא.

מתי יצלצלו פעמוני האזהרה?

זחילת הגחון, שזהו השלב הראשון של זחילה, מתחילה להתפתח סביב גיל שישה חודשים. עד אז, כאמור, על התינוק לדעת להתהפך מהגב אל הבטן ומהבטן אל הגב בצורה טובה. תינוק שמתקשה בהתהפכות יתקשה לעבור לשלב הזחילה. אצל חלק מהתינוקות נראה, סביב גיל זה, ניסיון לדחוף עצמם קדימה, ואולי אפילו ניסיון לעמוד על הברכיים.

איך נדע מדוע התינוק מתקשה לזחול?

  • ההתהפכות מהגב אל הבטן ומהבטן אל הגב צריכה להתבצע בחופשיות, לשני הצדדים. ההתהפכות משפיעה, בין היתר, על כפיפה צידית הנחוצה לשלב הזחילה.
  • האם התינוק נשען היטב על המרפקים? כשהוא שוכב על הבטן. האם הוא מסוגל לבצע העברות משקל, כלומר להישען כל פעם על מרפק אחר?
  • האם התינוק דוחף עם רגליו את הרצפה?

ליווי התפתחותי לעידוד הזחילה:

כדי לעזור ולעודד תינוק לזחול אבדוק למשל איך הוא מתהפך? האם הוא מתהפך? האם הוא יודע להתהפך לצד ימין ולצד שמאל? זוהי נקודה חשובה- כדי לזחול צריכה להיות לתינוק הבנה כי גופו מחולק לשני צדדים. תינוק המתקשה להתהפך לשני הצדדים, עלול להציג קושי ברכישת הזחילה. לכן עם תינוק כזה אעבוד ראשית על הכרת צידי הגוף ושיפור מיומנות ההתהפכות. אלה יביאו לרכישה נכונה של שלב הזחילה.

איך אתם יכולים לעודד את תינוקכם לזחול?

  1. כשהתינוק בשכיבה על הגב- לכופף את ברכיו כך שכפות הרגליים מונחות על הרצפה, לא רחוק מהישבן. יש לאחוז בכפות הרגליים. התגובה הצפויה- דחיפה והתקדמות כלפי מעלה, או הרמה של האגן מהרצפה. לעיתים התגובה לא מהירה ולכן יש לחכות זמן מה במצב של כפיפה.
  2. בשכיבה על הבטן: לכופף ברך אחת לכיוון הראש כשהרגל השניה מונחת על הרצפה. לתמוך בכף הרגל כך שהתינוק ירצה לדחוף את היד עם כף רגלו.

רוצים לדעת מה עוד אתם יכולים לעשות כדי לעזור לתינוקכם לזחול- צרו קשר

מה אתם חושבים?

לפוסט הקודם בנושא:

לפוסט הבא בנושא: