אז אפשר כבר לקנות נעליים?

by אפרת פינקלר on 14 בפברואר 2011

לאחרונה פרסמתי מאמר על הליכה. ומה מתקשר להליכה יותר מנעליים?

אין ספק שנעלי תינוקות הן דבר חמוד להפליא ותינוק עם נעליים הוא מראה מלבב, אך ישנם מספר דברים חשובים שיש לקחת בחשבון לפני שקונים את הנעליים הראשונות.

• כף רגלו של התינוק מתחילה להתעצב כאשר הוא מתחיל לעמוד, ללכת סביב חפצים- עם עזרה ובלעדיה, ומגיע להליכה עצמאית לגמרי. ככל שכפות הרגליים יבואו יותר במגע עם הקרקע, עם סוגים שונים של משטחים, כך יתגבש עיצובן וההליכה בהמשך תהיה יציבה יותר. נעליים, בשלבים אלה, יפריעו לתנועה החופשית של מפרק הקרסול וימנעו את המגע של כפות הרגליים עם המשטחים השונים. לכן רצוי לדחות את קניית הנעליים כמה שרק ניתן.

• במאמר על הליכה, ציינתי מספר תופעות העלולות להפריע להליכה. לפני שקונים את הנעליים חשוב לבדוק אם תופעות אלה קיימות אצל התינוק, ואם כן יש להמתין עם הקניה. הנעליים יקשו עליו עוד יותר את רכישת ההליכה.

• "נעלי טרום הליכה" אלה הנעליים שלפני "נעלי צעד ראשון". מי לא מכיר? בנושא הזה חשוב לי להבהיר: אמנם קוראים להן "טרום הליכה" אך חשוב מאוד להשתמש בהן גם בתקופה הראשונה של ההליכה, כלומר עד שהילד הולך לבדו, יציב ובטוח. נעלי טרום הליכה הן קצת יותר מגרביים, כך שלא קר איתן ולא מחליקים איתן, אך הן פחות מנעליים כך שכפות הרגליים יכולות לחוש בבירור את המגע עם הרצפה. נעלי טרום הליכה לא מפריעות להתעצבות תנועות הקרסול ואינן כבדות כמו נעלי צעד ראשון.

• "נעלי צעד ראשון"- חשוב שיהיו נעליים שמייצבות את הרגל. הכוונה היא שתהיה תמיכה עד לגובה הקרסול, לא מתחתיו ולא מעליו. חשוב שהסוליה תהיה רכה וגמישה- בדקו אם אפשר לכופף אותה. ראיתי לא אחת תינוקות שזה עתה התחילו ללכת ונועלים "קרוקס". קרוקס הם כפכפים ולא נעליים. הם לא מספקים תמיכה טובה לקרסול, אין בהם שום גמישות והם אינם מחזיקים את כף הרגל במידה הדרושה. התוצאה היא נפילות רבות ומיותרות. אני ממליצה להימנע מהם בשלבי רכישת ההליכה.

• ישנם תינוקות הרגישים למגע עם מרקמים מסוימים. אם הילד שלכם הוא כזה, בבואכם לקנות נעלים הכניסו אצבע פנימה ובדקו את התחושה שבפנים, האם יש שם משהו שעלול להפריע לילד? אם כך הדבר, חפשו נעלים אחרות שיהיו נעימות לו יותר. חשבו על עצמכם- איך נראית ההליכה שלכם בנעליים לא נוחות?

• הכי טוב יחף- ללא ספק, אך מה לעשות שזוהי פריבילגיה רק של ילדים המתחילים ללכת בקיץ… אז בקיץ תנו לילד כמה שיותר ללכת יחף, ורק משייצב את ההליכה קנו לו סנדלים. ולילדי החורף- אני ממליצה להשתמש עד כמה שניתן בנעלי טרום הליכה.

המלצות לשיפור:

1. הרבו לגעת בכפות הרגליים של ילדכם, עברו על כל כף הרגל- מהאצבעות ועד העקב.

2. תנו לו להתנסות בדריכה על סוגים שונים של משטחים – מדרכה, חול, חצץ, דשא וכו'.

3. כשילדכם יושב מולכם או עליכם, כופפו ויישרו את כפות רגליו כל אחת בנפרד. כך תעזרו לקרסול ללמוד את התנועה שלו.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) בשעה [edit]
משתמש אנונימי (לא מזוהה) בשעה [edit]

מה אתם חושבים?

לפוסט הקודם בנושא:

לפוסט הבא בנושא: